Niedziela 16 czerwca 2024               Imieniny: Alina, Aneta, Justyna
Spis treści
SZPITAL
CENTRUM ZDROWIA PSYCHICZNEGO
POLITYKA JAKOŚCI SZPITALA
PRZEWODNIK PACJENTA
RODO DLA PACJENTA
OFERTY PRACY
DOFINANSOWANIA
WYPOCZYNEK
KARTY HISTORII
POCZTA
CIEKAWE LINKI
CHOOSE LANGUAGE
SKARGI, WNIOSKI, PETYCJE

Samodzielny Publiczny
Szpital dla Nerwowo
i Psychicznie Chorych
w Międzyrzeczu

ul. Poznańska 109
66-300 Międzyrzecz

tel. 95 7428700
fax. 95 7428701

sekretariat@obrzyce.eu

NIP: 596-15-22-446
REGON: 000290133
Obrzyczanie na starej fotografii

Szanowni Państwo
   Poczynając od stycznia prezentować będziemy co miesiąc jedną, czasami kilka, fotografii ukazujących nie obiekty szpitalne ale związanych ze szpitalem ludzi, czyli „Obrzyczanie na starej fotografii”. Aby rubryka ta miała szansę istnienia potrzebny nam będzie dopływ ciekawych fotografii z odległych czasów. Zwracamy się więc do Was z prośbą - udostępnijcie je nam. Ukryte w albumach i szufladach ujrzą ponownie światło dzienne. Na zdjęcie oczekuje pan Dariusz Nowak - administracja, pokój nr 10 - w dniach pracy od godz. 7:00 do 14:30. Zwrot zdjęć w tym samym lub następnym dniu. O ile to możliwe proszę podać datę wykonania zdjęć - choćby w przybliżeniu.
   Oto pierwsze z „nowej” serii zdjęcie i pytanie do czytelników - kiedy i z jakiej okazji zostało ono zrobione. Większość widocznych osób to nie pracownicy Szpitala, a orkiestra nie jest obrzycka. Jedno jest pewne wykonane zostało w początkowych latach pięćdziesiątych XX w. przed rokiem 1954.FOTO nr 1


OTWARCIE DOMU SPOŁECZNEGO.
   Prezentowane zdjęcie pochodzi ze zbiorów Kazimiery Leopold i upamiętnia otwarcie Domu Społecznego w Obrzycach (bud. nr 22 - dziś Szkoła Podstawowa nr 4). Dzięki temu zdjęciu mogę pokazać dziś twarze dwóch osób, których brakowało mi kiedy pisałem o dziale administr.-gospodarczym i jego kierownikach. Na zdjęciu trzeci od prawej siedzi Alfons Kozik-Globus, wśród stojących po środku jego następca Romuald Kozicki. Jeśli ktoś mógłby dodać bliższą informację o działalności prowadzonej w Domu Społecznym, to oczekujemy:
   D. Nowak pod nr telefonu: 0957428715 w godz. 7:00-14:35, 


FOTO nr 2


   Zdjęcie ze zbiorów Kazimiery Leopold. Wykonane w roku 1957. Jak ulał pasuje tytuł: „Apteka, Fizykoterapia i Laboratorium przy rodzinnym stole”. Właścicielka zdjęcia widoczna po prawej stronie, przed nią z dzieckiem na kolanach siedzi pani Młodkowska. Po środku siedzi ze skrzyżowanymi rękoma mgr A. Świderski - pierwszy obrzycki aptekarz.


FOTO nr 3


   Ciekawe zdjęcia zdobyłem dzięki uprzejmości p. Piotra Ponulaka. Zdjęcia przedstawiają wizytę załogi „Rudego” z filmu: „Czterej pancerni i pies” na stadionie obrzyckim. Zdjęcia zrobione zostały przez ojca p. Piotra w końcowych latach 60-tych. Co do dokładnej daty i wrażeń z tego spotkania proszę naszych czytelników o pomoc, może ktoś posiada autografy z datą, może jeszcze inne zdjęcia. Z miłą chęcią umieścimy je na łamach naszej gazetki i na stronie internetowej Szpitala.                D. Nowak
     gazetka@obrzyce.eu

   
FOTO nr 4a                             FOTO nr 4b         FOTO nr 4c


   Prezentowane zdjęcie to - rodzinna fotografia - pracowników Warsztatów Terapii Zajęciowej z początku lat 60-tych ub.w. Niezorientowanym przypomnę, że zwane w skrócie WTZ były gospodarstwem pomocniczym tzn. wydzieloną poza budżet częścią działalności Szpitala. Była to działalność produkcyjna i usługowa świadczona na rzecz Szpitala, innych jednostek gospodarczych, a także osób prywatnych. Zysk wypracowany przez to gospodarstwo pomocnicze przeznaczony był w określonym procencie na polepszenie wyżywienia pacjentów Szpitala. Tyle objaśnienia nazwy WTZ - którego w części zabrakło w „Dziejach Szpitala” W. Dramowicza. Poza kierownikami wspomnianymi w książce w początkowym okresie WTZ-tami kierowali także Kazimierz Zimny (na zdjęciu siedzi po prawej stronie) oraz Bolesław Kiciński. Starsi czytelnicy z pewnością rozpoznają wszystkie osoby, dlatego nie podaję też ich nazwisk. Nie są to także wszyscy „ale większość na pewno”.                    J. Boche

 
FOTO nr 5                             


  Przedstawiam naszym czytelnikom dwa zdjęcia ze zbiorów Pani Teresy Latuszek. Pochodzą one, no właśnie, tu mam problem z ustaleniem konkretnej daty oraz okoliczności, na które zostały one wykonane. Na dwadzieścia dwie osoby na zdjęciu nr 6a rozpoznaje bezbłędnie dwadzieścia. Na sześć twarzy na zdjęciu nr 6b nie rozpoznaję dwóch - widocznych na drugim planie.
Zdjęcia, jak przypuszczam, zostały wykonane po 1965 a przed 1968r. Świadczy o tym obecność na pierwszym zdjęciu dr Sylwestra Matuszewskiego, który właśnie w tym okresie pracował w Obrzycach. Jeśli natomiast idzie o okazję, przy której zostały wykonane i którą miało upamiętnić, to sądzę iż była to zorganizowana w 1966r. sztafeta z okazji Tysiąclecia Państwa Polskiego. Jeśli jestem w błędzie proszę o sprostowanie. Oczekuję także odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie - z jakiej „formacji” pochodziły umundurowania uczestników sztafety bowiem widoczne na beretach emblematy nie są do „rozszyfrowania”.
                                                                                  Joachim Boche
  
FOTO nr 6a                                                    FOTO nr 6b


  Przedstawiam Państwu liczące dokładnie 30 lat zdjęcie, na którym bez trudu do rozpoznania jest mgr Mieczysław Kopacz - jedyny na tym zdjęciu mężczyzna - w owym czasie wykładający historię w obrzyckim Liceum Medycznym. Wśród uczennic klasy III w roku szkolnym 1977/78 (ostatnim w Obrzycach) proponuję państwu odszukanie dwóch pracujących w obrzyckim Szpitalu pielęgniarek - pani Jolanty Kosickiej i Lidii Skulimowskiej.             J. Boche
 

  FOTO nr 7Czekamy na wszelkie uwagi i informacje na temat powyższych zdjęć.
Prosimy również o przesyłanie zdjęć na temat: „Obrzyczanie na starej fotografii” z krótkim opisem. Z miła chęcią umieścimy je na naszej stronie i w gazetce "Obrzyce".

KONTAKT:


Dariusz Nowak
pod nr telefonu: 0957428715
od poniedziałku do piątku
w godz. 7:00-14:35
dnowak@obrzyce.eu

Gazetka "OBRZYCE"
gazetka@obrzyce.eu

 
«« wstecz
drukuj wyślij ten link


  
© 2007 - 2024 Szpital Miedzyrzecz. All rights reserved
  
zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.